“Tętno” – Film u Klemensa 7 stycznia o 11:30
Dokument o życiu, o walce o jego istnienie.
scenariusz: Stefan Czerniecki
reżyseria: Jan Sobierajski
Autorzy pochylają się w nim nad argumentami zwolenników aborcji, próbując znaleźć na nie odpowiedzi w świecie nauki. Każdy argument jest rozkładany na czynniki pierwsze i wnikliwe analizowany. W filmie występują liczne autorytety: zarówno z dziedziny samej genetyki, ginekologii, czy położnictwa. Ale także rodzice. Ludzie, których poruszone w dokumencie problemy dotknęły osobiście. “Tętno” to nie tylko film o aborcji. To nie tylko dokument próbujący pokazać ją w świetle badań naukowych. To nie tylko produkcja pokazująca aborcję oczami ludzi, którzy zwykle o aborcji wolą się nie wypowiadać. Ale przede wszystkim jest to film pokazujący alternatywę. Alternatywę, czyli cały wachlarz rozwiązań i opcji, które mają pomóc kobietom, stojącym przed możliwością abortowania własnego dziecka, podjąć inną decyzję. Decyzję o życiu.
Staraliśmy z największą delikatnością pokazać coś ponad to, czym od lat żyje nasz publiczny spór na temat walki o życie. Bez atakowania kogokolwiek, bez oceniana. Szukając bardziej podpowiedzi i rozwiązań aniżeli wykluczeń. Ufamy, że powstał z tego jakiś pierwiastek Dobra. I tego Dobra się trzymajmy. O to Dobro dbajmy. Bo ono jest naprawdę ciche i kruche. Mam takie ciche marzenie, żeby ten film i cała prawie roczna praca nad nim wykonana przyczyniły się choćby w najmniejszym stopniu do tego, żeby to Dobro było ciut bardziej nam odkrywane – podsumował Czarnecki.
Reżyser filmu podkreślił, że dołożył wszelkich starań by realizować dokument z poszanowaniem dla poglądów i decyzji każdej strony sporu wokół aborcji. Zapewnił, że film bazuje na nauce i medycynie, a każdy argument jest rozkładany na czynniki pierwsze i wnikliwe analizowany. Dodatkowym walorem jest przedstawienie punktu widzenia dwóch kobiet, które stanęły w obliczu dramatycznej sytuacji i ich historii. „Tętno” to nie tylko dokument próbujący pokazać aborcję w świetle badań naukowych, ale przede wszystkim jest to film pokazujący alternatywę i możliwość wyboru – zaakcentował Jan Sobierajski.
Klika słów o projekcie: Filmy u Klemensa
Filmy pokazywane w ramach „Filmów u Klemensa” to projekt non-profit, a osoby zaangażowane w jego realizację działają jako wolontariusze. Projekcje będą niebiletowane.
Projekt generuje jednak koszty np. zakup licencji na publiczne projekcje. Np. koszt licencji filmu “Najświętsze Serce” to 480 zł, dlatego będą zbierane darowizny na ich pokrycie w formie dobrowolnej wpłaty gotówkowej lub wpłat przelewowych na konto KGW „Darzynianki” podane poniżej:
nr konta: 26 1020 1055 0000 9502 0539 2065
W opisie przelewu prosimy koniecznie wpisać: Darowizna na filmy