CARITAS

 *********************************************************

Herbatka dla Seniora

“Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje” św. Jan Paweł II

 

Po raz kolejny uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Woli Krakowiańskiej przygotowali zbiórkę pod nazwą „Herbatka dla Seniora” i przekazali zebrane herbaty do Parafialnego Caritas w Nadarzynie. Herbaty zostaną przekazane seniorom – podopiecznym Caritas w Nadarzynie.

Dzieciom, rodzicom i nauczycielom serdecznie dziękujemy !  

 

 

*********************************************************************

Nagroda „Perły Gminy Nadarzyn” 

Nagroda „Perły Gminy Nadarzyn” jest formą docenienia sukcesów i działalności w różnych dziedzinach życia oraz promuje ideę wolontariatu, działalności na rzecz lokalnej społeczności i ma charakter honorowy. Została ustanowiona przez Wójta Gminy Nadarzyn w celu wyróżnienia osób oraz instytucji, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka. W tegorocznej edycji postanowieniem Kapituły, wybranej przez Wójta Gminy Nadarzyn, Perłami uhonorowano 75 osób. Byli to między innymi wolontariusze, którzy wykazali się szczególną empatią i szeregiem działań na rzecz środowiska lokalnego podczas pandemii Covid-19 oraz osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Jest nam bardzo miło poinformować, że to wyjątkowe wyróżnienie przyznano również dla ks. prałata Andrzeja Wieczorka oraz dla Parafialnego Zespołu Caritas Nadarzynie.

Wyróżnienia przyznano osobom prywatnym (pełnoletnim i małoletnim), organizacjom, instytucjom, stowarzyszeniom, przedsiębiorcom. Osobom, które wyróżniły się aktywną działalnością na rzecz społeczności lokalnej lub ich osiągnięcia przyczyniły się do promocji gminy.

Źródło: https://www.nadarzyn.pl/

*********************************************************************

PRO SENIORE – Nowy Dom Seniora w Otwocku

Caritas AW zaprasza do nowego domu w Otwocku k. Warszawy

Oferuje stałe zamieszkanie tym, którzy pragną wrócić do Polski z zagranicy albo chcieliby przeprowadzić się z mieszkania lub domu, aby zmniejszyć ciężar obowiązków i samotności.

Przeprowadzka do Otwocka oznacza:

 • zamieszkanie w klimatyzowanym pokoju z łazienką
 • smaczne i zdrowe posiłki w restauracji domu
 • pomoc w sprzątaniu i praniu
 • pełną łączność internetową, TV w każdym pokoju
 • bieżącą pomoc według indywidualnych potrzeb
 • strzeżony parking dla pojazdów
 • otoczenie zieleni, starych drzew w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
 • zorganizowany czas rekreacji, zabawy i sportu
 • dojazd do centrum Warszawy (pociąg, samochód) 1 godzina

Warunki cenowe i prawne dotyczące zamieszkania przesyłane są indywidualnie. Zgłoszenia: telefonicznie lub e-mailowo.
Adres: ul. Józefa Poniatowskiego 53; 05-400 Otwock

 źródło: https://proseniore.caritasaw.pl/

*********************************************************************

TRAMPKI DLA UKRAINY

**********************************************************

Parafialny Zespół Caritas w Nadarzynie jest realizatorem Programu “Na codzienne zakupy” 

„Na codzienne zakupy” to program Caritas Polska, realizowany w partnerstwie z Fundacją Biedronki oraz 43 Caritas diecezjalnymi. Ma na celu wymierną, całoroczną pomoc seniorom w wieku 60+ – samotnym, potrzebującym wsparcia materialnego, dotkniętym wykluczeniem socjalnym i społecznym, zamieszkującym wsie i małe miejscowości. Służy też aktywizacji społecznej seniorów umożliwiając im uczestnictwo w działaniach towarzyszących oraz zapewnia bezpośrednią pomoc wolontariuszy w codziennych zakupach.

Potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 160 zł miesięcznie na karcie przedpłaconej. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka, z wyłączeniem: alkoholu, papierosów, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych. Seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze.

Program „Na codzienne zakupy” jest realizowany od kwietnia 2022 do końca stycznia 2023 roku. Na pomoc potrzebującym Fundacja Biedronki przekazała w tym programie 18,07 mln złotych. Całorocznym wsparciem jest objętych 11 tys. osób.

Partnerami Programu są Caritas diecezjalne. To właśnie one, lokalne wspólnoty Caritas, z pomocą pracowników i wolontariuszy Caritas rekrutują beneficjentów kart „Na codzienne zakupy” spośród swoich potrzebujących pomocy podopiecznych.

Źródło: www.karta.caritas.pl

Nadarzyn, dn. 23.06.2022 r.

****************************************************************

Tradycja plecenia wianków na oktawę Bożego Ciała

                                                 

Zakończenie oktawy Bożego Ciała to dzień święcenia wianków. Polne kwiaty, wonne zioła, młode gałązki drzew, paleta barw i piękny zapach ziół i kwiatów zagościły w “Zakątku Klemensa”.    Tradycja przynoszenia wianków do kościoła – to także dziękczynienie Bogu za dary, które od Niego otrzymujemy: za piękno natury, pól i łąk. Było bardzo pachnąco, barwnie i radośnie!

Nadarzyn, dn. 23.06.2022 r.

********************************************************************

II Wirtualny Bieg Rodzinny – Wolontariusze oraz przyjaciele parafialnego Caritas na wspólnym spacerze w ramach II Wirtualnego Biegu Rodzinnego.

Po południu, w święto Bożego Ciała, wybraliśmy się na wspólny spacer, w ramach II Wirtualnego Biegu Rodzinnego Gminy Nadarzyn. Ubrani w koszulki startowe, pełni zapału i dobrego humoru wyruszyliśmy spod siedziby Caritas w kierunku Strzeniówki. Jak możemy przeczytać w internecie (źródło : Wikipedia) w 1827 roku w Strzeniówce było 14 domów i 100 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku Strzeniówka wchodziła w skład powiatu błońskiego i gminy Nadarzyn. Prócz wsi nazwę tę nosił również folwark należący do dóbr Helenów. W 2011 Strzeniówkę zamieszkiwały 764 osoby. Znaczna część nazw ulic pochodzi od nazw roślin. Obecnie atrakcją Strzeniówki są baseny letnie – naprawdę przepiękne miejsce na relaks i odpoczynek.

A nasz wspólny Nadarzyński Bieg ? Był to czas aktywny, radosny, na który czekaliśmy. 

Nadarzyn, dn. 16.06.2022 r.

 

*******************************************************************

Dzień dobra – serce ozdobione barwnymi, wiosennymi kwiatami

 

Dziś w Święto Miłosierdzia wolontariusze Parafialnego Caritas obdarowani zostali przepięknym, słodkim upominkiem. Własnoręczny wypiek Zosi – serca ozdobione barwnymi, wiosennymi kwiatami – sprawiły nam tak wiele radości. Kulinarny talent i piękno możemy podziwiać na zdjęciu.  A jak smakuje … Rewelacja! Dziękujemy Wam Kochani.

*****************************************************************************************

 

CZYM JEST DZIEŃ DOBRA?

„DZIEŃ DOBRA” to huczne i radosne świętowanie NIEDZIELI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. To także święto patronalne CARITAS, największej charytatywnej organizacji pozarządowej w Polsce. W tym dniu ideę miłosierdzia zamieniamy na działanie na rzecz drugiego człowieka.

CO SIĘ WYDARZY W DNIU DOBRA?

W CAŁEJ POLSCE wolontariusze Caritas zorganizują pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty, kiermasze i wiele innych atrakcji. Zobacz jakie wydarzenia odbędą się w Twojej okolicy i dołącz do tego radosnego świętowania :-). Pokażmy, że dobra jest więcej!

KTO OTRZYMA POMOC?

Hasło tegorocznej zbiórki to MIEJSCA, KTÓRE SĄ DOMEM. Wspieramy miejsca, które niosą pomoc dzieciom i rodzinom. Bardzo szybko zareagowaliśmy także na potrzebę czasu i zamieniliśmy wiele PLACÓWEK CARITAS na bezpieczne i przyjazne schronienie dla naszych SIÓSTR I BRACI Z UKRAINY. W Dniu Dobra będziemy zbierać środki na te wszystkie miejsca.

CARITAS opiekuje się wieloma miejscami, które są domem dla wielu potrzebujących. Niektóre placówki stały się schronieniem dla uchodźców z Ukrainy. “Dzień dobra” to czas świętowania, oraz realnej pomocy, dlatego w czasie jego trwania zbierane są środki na te miejsca. A są nimi: Okna Życia, Hospicja, Miejsca dla Uchodźców, Domy Samotnej Matki, Domy dziecka i Rodzinne Domy Dziecka, Centra Interwencji Kryzysowej, Świetlice Środowiskowe, Centra Integracji.

źródło: https://dziendobra.pl/

Nadarzyn 24.04.2022 r.

*****************************************************************************************

DZIEŃ DOBRA W NADARZYNIE

W dniu Święta Miłosierdzia Bożego dziękujemy za wspieranie działalności parafialnego Caritas. Dzięki Państwa życzliwości, zaangażowaniu podejmujemy uczynki miłosierdzia w ciągu całego roku.

Ostatnia akcja to „Paczka dla Ukrainy”. Przekazaliśmy 90 paczek ( z żywnością, środkami opatrunkowymi, kosmetycznymi) o ogólnej wadze 1700 kg. Paczki przygotowali parafianie, społeczność szkół podstawowych z Nadarzyna i Ruśca oraz wolontariusze Caritas. Transport paczek do Ukrainy zorganizowano przy wsparciu Wójta Gminy Nadarzyn.

Dziękujemy za troskę, życzliwość i wszelkie formy pomocy.

Na stoliku, przy wyjściu z kościoła, przygotowana jest dla Państwa drobna, symboliczna niespodzianka. Prosimy się poczęstować.

W godz. 12.00 – 15.00 zapraszamy Państwa do kawiarenki „Zakątek Klemensa”
w budynku parafialnym na wspólną herbatę i kawę.

Zapraszamy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego !

Nadarzyn, 24.04.2022 r.

*****************************************************************************************

 

Szanowni Państwo, serdecznie dziękujemy
i informujemy.

Akcja „Paczka dla Ukrainy” organizowana przez Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Warszawskiej i parafialną Caritas została zakończona. Wysłaliśmy 90 paczek (przygotowane wg zaleceń m.in. żywność, środki opatrunkowe, kosmetyczne) o łącznej wadze 1700 kg. Paczki przygotowane zostały przez społeczność szkół podstawowych z Nadarzyna i Ruśca, parafian – mieszkańców gminy (jedna paczka przez mieszkańców Pruszkowa) oraz przez wolontariuszy Caritas. Transport paczek do Ukrainy został zorganizowany przy wsparciu Wójta Gminy Nadarzyn. Wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie w/w akcji serdecznie dziękujemy.

Wolontariusze PZ Caritas

Nadarzyn, dn. 21.04.2022 r.

 

 

*****************************************************************************************

Parafialny Zespół Caritas oraz placówka wsparcia dziennego „Ognisko Tęcza” GOPS serdecznie zapraszają na I Warsztaty Integracyjne  „Bo chodzi o to, żeby razem spędzać czas”.

8 kwietnia 2022 r. (piątek) w godz. 15.00-17.00.
Dom Parafialny ul.Kościelna 3, 05-830 Nadarzyn

Wstęp wolny! Kolejne warsztaty odbędą się: 29 kwietnia , 13 maja , 27 maja 2022.

Nadarzyn, dn. 02.04.2022 r.

 

*****************************************************************************************

 

Drodzy Parafianie!  Razem z Caritas Polska zapraszamy do udziału w akcji
„Paczka dla Ukrainy”.

Przynieś karton wypełniony produktami żywnościowymi, produktami dla dzieci oraz artykułami chemicznymi i kosmetycznymi. Ważne, aby paczka została przygotowana według szczegółowych instrukcji dostępnych na stronie www.caritas.pl/paczkadlaukrainy.

Znajduje się tam szczegółowy opis produktów, wymiary i waga kartonu. Tak przygotowane paczki zostaną wysłane za pośrednictwem Caritas do rodzin na Ukrainie.

Jedna paczka zapewni kilkuosobowej rodzinie produkty na około tydzień.

Nadarzyn, dn. 02.04.2022 r.

 

*****************************************************************************************

CARITAS Parafia pw. św. Klemensa w Nadarzynie

Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem”(J 13, 34)

Parafialny Zespół Caritas działa od 2007 roku, to wspólna inicjatywa księdza proboszcza i osób świeckich – wolontariuszy, którzy poprzez pracę charytatywną realizują praktycznie przykazanie miłości bliźniego. PZC realizuje inicjatywy stawiane przez Caritas AW oraz zadania pojawiające się w społeczności parafialnej. Wspiera osoby potrzebujące, chore, bezdomne, dzieci i rodziny. Pomaga każdemu bez względu na rasę, wyznanie, przekonanie czy narodowość.

Obecny skład PZC:

Zarząd:

Ks.prał. Andrzej Wieczorek – opiekun; przewodniczący tel. (22) 739-73-20;

e-mail: parafianadarzyn@wp.pl

Stefania Łęcka  tel.728 947 323; e-mail: s.lecka@wp.pl

Bożena Karczmarczyk  tel. 695 607 453

Krystyna Masłowska – koordynator ds. projektów

 Członkowie:                                             Członkowie – wspierający:

Barbara Kozłowska                                      Agata Sierputowska

Krystyna Wawryków                                    Martyna Szwed

Jadwiga Żyta                                                Magdalena Kwiatkowska

Grażyna Wojda                                              Barbara Lisek

Marcin Karczmarczyk                                  Teresa Pietrzak

Aleksandra Modrzejewska                         Andrzej Pietrzak

Michał Masłowski – wsparcie informatyczne

 

 


PZ CARITAS:

 • wydaje żywność otrzymaną z Archidiecezji Warszawskiej oraz odzież, obuwie otrzymane od darczyńców,
 • pomaga w pozyskiwaniu sprzętu rehabilitacyjnego,
 • rozprowadza świece a uzyskane pieniądze przeznacza na pomoc materialną, doposażenie szkolne dzieci z rodzin potrzebujących, na paczki świąteczne,
 • włącza się w akcje organizowane przez Archidiecezję Warszawską,
 • prowadzi zbiórki do puszek na rzecz potrzebujących,

Nasi Ofiarodawcy i Darczyńcy.

Państwo Iwona i Jacek Bilińscy

Państwo Anna i Dariusz Bośka

Państwo Danuta i Ryszard Pluta

Państwo Anna i Rafał Kłopoccy

Państwo Iwona i Paweł Kuch

Państwo Danuta i Tomasz Kilińscy

Pan Paweł Prejss

Pan Tomasz Krupa

Społeczność Szkoły Podstawowej im. W. Doroszewskiego w Nadarzynie

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ruścu

Sklep „Warus”

Sklep „U Joli”

Sklep „Kaprys”

Sklep Spożywczo-Warzywniczy “Pawilon”


Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu, którzy w formie pomocy rzeczowej przekazali odzież, obuwie, zabawki.