“Fatima” – Film u Klemensa 10 maja o 19:00

10 maja o 19.00 zapraszamy na portugalsko-amerykański film pt:.”Fatima” z 2020 roku

A gdy tłumy się gromadziły, zaczął mówić: “To plemię jest plemieniem przewrotnym.
Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza.” Łk.11,29

W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan.

Polska dystrybucja najnowszego fabularnego obrazu o objawieniach fatimskich  otrzymała pełną aprobatę i patronat honorowy Narodowego Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach, a wielu amerykańskich biskupów katolickich w Stanach Zjednoczonych osobiście polecało ten anglojęzyczny film.
Jednak “Fatima” Marco Pontecorvo jest filmem innym od tych, do których przywykliśmy. Jest skierowana do widza z XXI wieku, zarówno tego wierzącego jak i niewierzącego. Nie skupia się na zapisie kronikarskim wydarzeń i treści objawień, a bardziej na kontekście społecznym i psychologicznym, To Dzieci, ich przeżycia duchowe i psychiczne, trudne relacje ze światem dorosłych są głównymi bohaterami tego filmu.
Film uzmysławia też, że Bóg nie wchodzi w relacje z tłumem, masą, ale indywidualnie, osobiście z każdym człowiekiem. Również znaki i cuda, dokładnie tak jak ponad 2000 lat temu nad Jordanem nie zapewnią automatycznie nawrócenia i żywej wiary wszystkich ich świadków.
Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fátimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie, płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fátimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich, jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fátimie roznosi się coraz dalej. Do wioski przybywają tysiące pielgrzymów, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.