“Przełęcz ocalonych” – Film u Klemensa 09.02.2024

W piątek 9 lutego o godz. 19.00 Zespół „Filmów u Klemensa” zapraszamy na biograficzny dramat wojenny z okresu II Wojny Światowej pt. „Przełęcz oclonych”
Reżyseria: Mel Gibson, film zdobył dwie nagrody OSCAR oraz 21 innych nagród i 44 nominacje.

Warto zobaczyć WSTĘP WOLNY.

 

Jest schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond Thomas Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania religijne odmówił noszenia broni. Był pierwszym żołnierzem Armii Stanów Zjednoczonych i pierwszym człowiekiem w historii Stanów Zjednoczonych odmawiającym walki oraz dotykania broni ze względów religijnych (tzw. obdżektor). Służbę pełnił w Medycznym Korpusie 307 Pułku, 77 Dywizji Piechoty. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono.

 

 

 

Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera. Desmond dokonał heroicznych czynów, za które został odznaczony Medalem Honoru, miał stopień starszego szeregowego. Przez całą służbę wojskową podczas II wojny światowej był sanitariuszem, ratując życie wielu żołnierzy, zarówno rodaków, jak i z armii wroga. Cały czas był wierny swoim przekonaniom religijnym. Film “Przełęcz Ocalonych” poświęcony jest właśnie jego osobie.

 

 

Zapraszamy 9 lutego o 19.00.

Klika słów o projekcie: Filmy u Klemensa

Projekt ma na celu prezentację filmów fabularnych, dokumentalnych i seriali przedstawiających wartości chrześcijańskie. Filmów dobrych pod względem wykonania i treści. Filmów pobudzających do myślenia, stawiających pytania o miejsce Chrystusa w kulturze i w naszym życiu. Przedstawiających wybory z jakimi zmaga się każdy z nas. Filmy pokazywane w ramach „Filmów u Klemensa” to projekt non-profit, a osoby zaangażowane w jego realizację działają jako wolontariusze.

 

 

Prezentacja wybranych filmów jest możliwa dzięki współpracy z platformą KATOFLIX.pl –- wypożyczalnią internetową dobrych, wartościowych filmów, głównie z przesłaniem chrześcijańskim. Projekcje są niebiletowane.

 

 

Ponieważ większość filmów wymaga płatnych licencji, w trakcie pokazów jak i poza nimi będą zbierane darowizny na ich pokrycie (koszt za płatną licencję obecnie zawiera się między 280 a 500 zł). Chętni mogą również przesłać wpłatę na nr konta:
KGW „Darzynianki” 26 1020 1055 0000 9502 0539 2065 koniecznie z tytułem wpłaty: ‘Darowizna na filmy u Klemensa’.