Wspólnota działania – Umiar i troska

WSPÓLNOTA DZIAŁANIA – UMIAR I TROSKA

Kochani, za nami już pierwsze spotkania , wykłady i warsztaty.

Zajęcia w ramach Projektu “Wspólnota działania – Umiar i troska” odbywały się:
1.Klub Seniora Oficyna w Młochowie w dn. 28.06.2024 – wykład Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urząd Gminy w Nadarzynie
                                                            2.Placówka Wsparcia Dziennego “Ognisko Tęcza” w dn. 03.07.2024 – wykład Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urząd Gminy w Nadarzynie
3.Placówka Wsparcia Dziennego “Ognisko Tęcza” w dn. 12.07.2024 – oglądaliśmy filmy, rozmawialiśmy, dzieci wykonały rysunki i podsumowanie zajęć (opisowe) :
https://www.youtube.com/watch?v=eHk-_oN_-T0 O Laudato si Papież Franciszek

WSPÓLNOTA DZIAŁANIA

Przyjęta w programie Caritas Laudato si koncepcja Wspólnot Działania (ang. communities of care) zakłada, że członkowie będą nie tylko wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i umiejętności oraz uczestniczyć w aktywnościach edukacyjnych, ale również pracować nad konkretnymi wyzwaniami środowiskowymi, w praktyce zmieniając swoje postawy i wynikające z nich decyzje, w tym decyzje konsumpcyjne. Więcej na stronie : https://laudatosi.caritas.pl/wspolnoty-dzialania/

Źródło:https://laudatosi.caritas.pl/wspolnoty-dzialania/

WSPÓLNOTA DZIAŁANIA – UMIAR I TROSKA

KGW Darzynianki oraz  Parafialny Zespół Caritas przystąpił do konkursu grantowego pn.”Wspólnoty Działania”. Organizatorem konkursu jest Caritas Polska natomiast Uczestnikiem konkursu jest Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Celem konkursu jest rozbudowa sieci Wspólnot Działania oraz podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa w Polsce. Celem jest również praktyczne zastosowanie Encykliki Laudato Si.

CO PLANUJEMY W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU ?

1. Otwarte warsztaty i wykłady, w tym:
    1. Przybliżenie encykliki Laudato Si, oraz projektu Caritas Polska „Mniej śmieci – więcej pamięci” .
    2. Prawidłowa segregacja śmieci – opracowanie efektywnych metod segregacji i przetwarzania zużytych zniczy.
    3. Obieg zamknięty.
    4. Czystość powietrza.
    5. Ekologiczne wianki i wieńce – edukacja i praktyczne warsztaty rękodzielnicze.
  2. Promocja wydarzenia :
    1. Utworzenie zakładki „Wspólnota Działania – Umiar i troska” na stronie internetowej Parafii parafianadarzyn.pl; profil FB Parafii w Nadarzynie;
    2. Artykuły w gazecie parafialnej „List Klementyński”;
    3. Artykuły w gazecie lokalnej „Wiadomości Nadarzyńskie”;
    4. Plakaty i ulotki;
  3. Integracyjne spotkania i ekologiczny poczęstunek w domu parafialnym „Zakątek Klemensa” promujący zdrową żywność.
  4. Zakup regału „zniczodzielni”;
  5. Budowa kompostownika na cmentarzu, podjęcie współpracy przez administratora cmentarza z lokalnymi producentami chryzantem w celu odbioru karp kwiatowych oraz firmą odbierającą odpady biologiczne;

Realizacja Projektu  ma wpłynąć na zmianę stylu życia na znacznie prostszy, uboższy, zgodny z Ewangelią i poszanowaniem harmonii Bożego planu stworzenia, czyli jednym słowem „Umiar i troska”.

Zapraszamy Wszystkich chętnych do włączenia się w realizację Projektu! Będziemy tworzyć Wspólnotę Działania!

Przyjdź, czekamy właśnie na Ciebie !

KGW Darzynianki i Parafialny Zespół Caritas

Nadarzyn, dn. 09.07.2024 r.